We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4800S Series Heavy-Duty Spark-Duty Copper-Plated F-Clamp, 18 in Opening, 7 in Throat Depth, 4,880 lb Load Cap
SKU
ORS82586510
by Wilton
$350.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Spark-Duty copper-plated spindle extends the life of the clamp by protecting the spindle and pad from harmful welding spatter
- Quick-twist pads are simple and quickly replaceable pads in V-groove or optional serrated surfaces
- Ergonomic, anti-fatigue Wilton-Grip provides comfort during repetitive clamping
Category: Hand Tools
The top of the line wilton spark-dutytm series with copper spindle is superior when resisting welding spatter. every spark-duty f-clamp comes standard with an ergonomic, anti-fatigue wilton-grip and v-groove pad accessory. boasting a lifetime warranty, the 4800s series f-clamps clamp down with 4800 pounds of force. features spark-duty copper-plated spindle extends the life of the clamp by protecting the spindle and pad from harmful welding spatter. quick-twist pads are simple and fast to replace with a v-groove pad included in every box, or optional serrated pad. ergonomic wilton-grip has anti-fatigue properties and provides comfort during repetitive clamping.
| Bar Thickness | 25/32 in |
|---|---|
| Bar Width | 1-9/16 in |
| Body Material | Drop-Forged Steel |
| Handle Material | Copper-Plated Steel |
| Handle Type | Wilton-Grip® T-Bar |
| Length [Nom] | 20-1/2 in |
| Load Cap. [Nom] | 4 |
| 880 lb | |
| Opening Size [Max] | 18 in |
| Quantity | 1 EA/EA |
| Spindle Diam | 7/8 in |
| Throat Depth [Nom] | 7 in |
| Type | 4800S Series Heavy-Duty Spark-Duty Copper-Plated F-Clamp |
| Wt. | 15 lb |
| Weight (lbs) | 15.7000 |
|---|---|
| Brand | Wilton |
| UPC | 731325228403 |
| MPN | 86510 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In