We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4PK 3/4x1 BRS Hinge
SKU
TRUE282916
by Spectrum
$19.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Surface mount for easy installation
- For craft projects, jewelry boxes and small chests
Category: Door Hardware
National Hardware Decorative Broad Hinge, 2 lb Weight, Door Leaf Height: 3/4 in, Door Leaf Thickness: 0.02 in, Frame Leaf Height: 3/4 in, Frame Leaf Thickness: 0.02 in, Pin Diameter: 0.08 in, Surface Mounting, Number of Mounting Holes: 4, Mounting Hole Diameter: 0.14 in, Brass, Solid Brass, Dimensions: 3/4 in L x 1 in W, Includes: Fasteners
| Dimensions | 3/4 in L x 1 in W |
|---|---|
| Door Leaf Height | 3/4in |
| Door Leaf Thickness | 0.02in |
| Finish | Solid Brass |
| Frame Leaf Height | 3/4in |
| Frame Leaf Thickness | 0.02in |
| Includes | Fasteners |
| Material | Brass |
| Mounting Hole Diameter | 0.14in |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Mounting Holes | 4 |
| Pin Diameter | 0.08in |
| Weight Capacity | 2lb |
| Brand | Spectrum |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| UPC | 038613211322 |
| MPN | N211-326 |

Log In