We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4XEM Portable Solar Charger
Delivered in 2-4 business days
Containing a 2600mAh lithium-polymer power bank, the 4XEM Solar Charger (4XSOLARCHAGER) charges your 30 Pin Apple iDevices and other mobile devices via solar energy or its computer USB port. Featuring 6 mobile-device connecting tips, an extension cable and USB port, the 4XEM Solar Charger is compatible with most Nokia, Samsung, LG, Palm, Blackberry, Apple 30 Pin iPhone, iPod, iPad, Motorola, Sony, Bluetooth, GPS, various digital cameras, PSP, various eBooks, tablets, Nintendo DS, Kindle, and other devices.. Problem it solves: Use the sun's rays to charge your mobile devices when a wall outlet or USB power source are not available. Fits easily in a backback. Great for camping!. When charging or transferring data to and from any Apple device, always trust 4XEM Connectivity.
| Additional Information | Battery Type: Lithium-Polymer; Battery Capacity: 4000 mAh; Voltage: Output DC 5V 1000mA; Max Solar charge: 250mA; Operating Temperature: 0C-45C |
|---|---|
| Application/Usage | Cellular Phone |
| Application/Usage | Digital Camera |
| Application/Usage | e-book Reader |
| Application/Usage | GPS Device |
| Application/Usage | Handheld Gaming Console |
| Application/Usage | iPad |
| Application/Usage | iPhone |
| Application/Usage | iPod |
| Application/Usage | MP3 Player |
| Application/Usage | MP4 Player |
| Application/Usage | Smartphone |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Type | Lithium-Polymer |
| Brand Name | 4XEM |
| Compatibility | Amazon Kindle e-Book ReaderGaming Consoles:; Nintendo DS; Sony PSPCellular/Smartphone Brands:; Nokia; Samsung; LG; Palm; BlackBerry; Motorola; Sony; Apple iPhone 4; Apple iPhone 4S; Samsung Galaxy |
| Depth | 0.5" |
| Form Factor | Portable |
| Height | 4.5" |
| Manufacturer Part Number | 4XSOLARCHAGER |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Max Solar charge | 250mA |
| Operating Temperature | 0C-45C |
| Package Contents | Solar Charger For iPhone/iPad/iPod and Other Mobile Devices; 6 x Mobile-Device Connecting Tips; Extension Cable |
| Product Name | Portable Solar Charger |
| Product Type | Power Bank |
| Voltage | Output DC 5V 1000mA |
| Weight (Approximate) | 6.50 oz |
| Width | 3.3" |
| Brand | 4XEM |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| UPC | 873791006885 |
| MPN | 4XSOLARCHAGER |

Log In