We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
5-pc BOLT-GRIP Base Sets, 3/8 in Drive, Carbon Steel
SKU
ORS585394001
by IRWIN
$89.40 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- When you are faced with a rounded-off, rusted-tight or painted-over bolt, bolt extractors will break it free
- Reverse spiral flutes are designed to bite down to provide maximum gripping power
- 3/8 in. square drive for use with hand ratchets, impact wrenches, and air ratchets
- Universal lobular design fits all types of fasteners
- Hexagonal flats for use with flat wrench, pliers, adjustable wrench, sockets or VISE-GRIP locking pliers
Category: Extractors
When you are faced with a rounded-off, rusted-tight or painted-over bolt, bolt extractors will break it free. Reverse spiral flutes are designed to bite down to provide maximum gripping power. 3/8 in. square drive for use with hand ratchets, impact wrenches, and air ratchets. Universal lobular design fits all types of fasteners. Hexagonal flats for use with flat wrench, pliers, adjustable wrench, sockets or VISE-GRIP locking pliers.
| Bolt Diam | 1/2 in; 3/8 in; 5/8 in; 7/16 in; 9/16 in |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 3/8 in |
| Extractor Screw Diam [Nom] | 3/8 in |
| Material | Carbon Steel |
| Packing Type | Case |
| Quantity | 5 per Case |
| Size [Nom] | 1/2 in; 3/8 in; 5/8 in; 7/16 in; 9/16 in |
| Wt. | 1.1 lb |
| UPC | 247210125799 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8900 |
| MPN | 394001 |
| Brand | IRWIN |

Log In