We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
50 Series Small Diameter Clamp, 1 7/8" Hose ID,1 1/2"-2 1/2" Dia, Steel 201/301
SKU
ORS4205032
by Ideal
$203.24 /10BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Full-size worm drive clamp.
- Versatile applications, from home and auto repair to heavy industrial uses.
- Stainless steel band.
Category: Hose Clamps
Full-size worm drive clamp. Versatile applications, from home and auto repair to heavy industrial uses. Stainless steel band.
| Applications | General Purpose; Automotive; Hobbies; Industrial |
|---|---|
| Bolt/Screw Material | Carbon Steel Plated |
| Bolt/Screw Type | Slotted Hex Head |
| Clamp Diam [Max] | 2-1/2 in |
| Clamp Diam [Min] | 1-1/2 in |
| Hose I.D. [Max] | 1-7/8 in |
| Hose I.D. [Min] | 1-1/2 in |
| Material | Stainless Steel 201/301; Housing and Band |
| Width [Nom] | 9/16 in |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Ideal® |
| Weight (lbs) | 5.0000 |
|---|---|
| Brand | Ideal |
| UPC | 078575150321 |
| MPN | 5032 |


Log In