We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
509 Gasket Eliminator® Flange Sealant, 300 mL Cartridge, Blue
SKU
ORS442231153
by Loctite
$213.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flexible sealant withstands minor flange movement caused by vibrations.
- It will not run when applied to vertical surfaces.
- Fluorescent blue properties allow easy visual inspection during assembly.
- Flexible at temperatures up to 300 degrees F (149 degrees C).
- Applications include gearbox, engine casings.
Category: Hand Tools
Flexible sealant withstands minor flange movement caused by vibrations. It will not run when applied to vertical surfaces. Fluorescent blue properties allow easy visual inspection during assembly. Flexible at temperatures up to 300 degrees F (149 degrees C). Applications include gearbox, engine casings.
| Adhesive Tensile Shear | 1305 psi |
|---|---|
| Applications | Sealing; Gasketing |
| Capacity Vol. [Nom] | 300 mL |
| Chemical Compound | Methacrylate Ester |
| Color | Blue |
| Curing Method | Anaerobic |
| Fix Cure Time @ Temp. | 24 h @ 72° F |
| Full Cure Time @ Temp. | 6 h @ 75° F |
| Gap Fill [Nom] | 0.01 in |
| Packing Type | Cartridge |
| Physical Form | Paste |
| Quantity | 10 per case |
| Resistance | Migration of Liquid |
| Specific Gravity [Nom] | 1.12 |
| Temp. Range [Max] | 300° F |
| Temp. Range [Min] | -65° F |
| VOC | 0.04 %; 0.37 g/l |
| Wt. | 0.87 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31201600 |
| Manufacturer | Henkel Corporation |
| Weight (lbs) | 0.9200 |
|---|---|
| Brand | Loctite |
| UPC | 079340215252 |
| MPN | 231153 |

Log In