We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
54 Series Worm Drive Clamp, 1 7/8" Hose ID, 1 9/16"-2 1/2" Dia, 201/301 Steel
SKU
ORS4205432
by Ideal
$39.47 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Feature an exclusive safety collared deep slotted screw design that prevents screwdrivers from slipping and puncturing the hose wall.
- Combo-Hex clamps can be installed with a screwdriver, nut driver or socket wrench.
Category: Hand Tools
Feature an exclusive safety collared deep slotted screw design that prevents screwdrivers from slipping and puncturing the hose wall. Combo-Hex clamps can be installed with a screwdriver, nut driver or socket wrench.
| Bolt/Screw Material | Carbon Steel Plated |
|---|---|
| Clamp Diam [Max] | 2 1/2 in |
| Clamp Diam [Min] | 1 9/16 in |
| Hose I.D. [Max] | 1 7/8 in |
| Hose I.D. [Min] | 1 1/2 in |
| Material | 201/301 Stainless Steel; Housing & Band |
| SAE No. | 32 |
| Width [Nom] | 9/16 in |
| Wt. | 0.05 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Ideal® |
| Brand | Ideal |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 785751543299 |
| MPN | 5432 |


Log In