We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
54 Series Worm Drive Clamp, 5/8" Hose ID, 1/2-1 1/16"Dia,201/301 Stainless Steel
SKU
ORS4205410
by Ideal
$202.36 /10BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Feature an exclusive safety collared deep slotted screw design that prevents screwdrivers from slipping and puncturing the hose wall.
- Combo-Hex clamps can be installed with a screwdriver, nut driver or socket wrench.
Category: Hose Clamps
Feature an exclusive safety collared deep slotted screw design that prevents screwdrivers from slipping and puncturing the hose wall. Combo-Hex clamps can be installed with a screwdriver, nut driver or socket wrench.
| Bolt/Screw Material | Carbon Steel Plated |
|---|---|
| Bolt/Screw Type | Combo-Hex |
| Clamp Diam [Max] | 1 1/16 in |
| Clamp Diam [Min] | 1/2 in |
| Hose I.D. [Max] | 5/8 in |
| Hose I.D. [Min] | 3/8 in |
| Length [Nom] | 3.33 in |
| Material | 201/301 Stainless Steel; Housing & Band |
| SAE No. | 10 |
| Thickness [Nom] | .022 in |
| Width [Nom] | 9/16 in |
| Wt. | 0.03 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31162906 |
| Manufacturer | Ideal® |
| UPC | 078575154107 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.8000 |
| MPN | 5410 |
| Brand | Ideal |



Log In