We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
540 Series Gloves, 7/Medium, White
SKU
ORS845540L
by SHOWA
$111.11 /DOZEN
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thirteen-gauge seamless, cut-resistant, HPPE liner provides extremely comfortable fit
- Lightweight, but durable coating provides outstanding grip
- Knit-wrist secures glove above the wrist for comfort and prevents debris from entering the glove
- Launderable
Category: Work Gloves & Hand Protection
Thirteen-gauge seamless, cut-resistant, HPPE liner provides extremely comfortable fit. Lightweight, but durable coating provides outstanding grip. Knit-wrist secures glove above the wrist for comfort and prevents debris from entering the glove. Launderable.
| Coating | Polyurethane |
|---|---|
| Color | White |
| Cuff Style | Knit Wrist |
| Height [Nom] | 11 1/2 in |
| Lining | HPPE |
| Material | HPPE |
| Resistance | Cut |
| Size Group | 7/Medium |
| Style | Palm-coated |
| Usage | Mechanical; Logistics; Electronics; Metallurgy; Glass and Glazing; Construction; Automotive |
| Width [Nom] | 16 1/2 in |
| Wt. | 9 lb |
| Weight (lbs) | 1.3300 |
|---|---|
| Brand | SHOWA |
| UPC | 380549021900 |
| MPN | 540-L |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Carbon black extracts, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |


Log In