We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
55ML SENSITIVITY SOLUTION
SKU
ORS142FT11
by 3M
$40.63 /BOTTLE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers a fast, simple way to meet the OSHA qualitative fit testing requirements.
- Can be used with any particulate respirator, or any gas/vapor respirator with particulate prefilter.
- Convenient, reliable and economical to use.
Category: Work Masks & Respirators
Offers a fast, simple way to meet the OSHA qualitative fit testing requirements. Can be used with any particulate respirator, or any gas/vapor respirator with particulate prefilter. Convenient, reliable and economical to use.
| Includes | 55 ml solution |
|---|---|
| Length [Nom] | 3 in |
| Type | FT-11 Sweet Sensitivity Solution |
| Usage | Fit Testing |
| Used With | 3M™ Qualitative Fit Test Apparatus FT-10; 3M™ Training and Fit Testing Case FT-20 |
| Width [Nom] | 3 in |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 46182000 |
| Manufacturer | 3M™ |
| UPC | 50051138163599 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | FT-11 |
| Brand | 3M |



Log In