We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
5PK Hit Lock Connector
SKU
TRUE105723
$18.85 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Design allows for quick and easy two-step installation
- Push into box and insert cable
- No screws or locknuts required
- For indoor applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Cable & Wire Connectors, Locking Connectors
Fits #14/2, #14/3, #12/2, #10/2, #10/3 NM cable. Snap-in, no screws or locknuts required. In a dry location, use to connect non-metallic sheathed cable to a steel outlet box or other metal enclosure. Design allows for two-step installation. Push into box and insert cable. UL listed, CSA certified.
| Clamping Range | 3/8in |
|---|---|
| Color | Gray |
| Height | 6.19in |
| Length | 3-31/32in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Push-In |
| Width | 6-7/64in |
| UPC | 051411275112 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4900 |
| MPN | 27511 |
| Brand | HALEX/SCOTT FETZER |

Log In