We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
6" Angle Grinders, 13.5 A, 9,600 rpm, Paddle Switch, Non-Locking
SKU
ORS469WEP15150Q
by METABO
$319.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mechanical Safety Brake stops wheels in under 2 seconds.
- Metabo S-Automatic safety slip clutch helps the user to maintain control if the accessory jams reducing the likelihood of kickback.
- Metabo anti-vibration side handle provides vibration dampening for convenient continuous operation.
- Electronic soft start for smooth startup, increased user control, and extended motor life.
- Electronic Speed Stabilization maintains the speed of the tool for maximum productivity even under heavy operating conditions.
Category: Power Grinders & Rotary
Mechanical Safety Brake stops wheels in under 2 seconds. Metabo S-Automatic safety slip clutch helps the user to maintain control if the accessory jams reducing the likelihood of kickback. Metabo anti-vibration side handle provides vibration dampening for convenient continuous operation. Electronic soft start for smooth startup, increased user control, and extended motor life. Electronic Speed Stabilization maintains the speed of the tool for maximum productivity even under heavy operating conditions.
| Amps [Nom] | 13.5 Amp |
|---|---|
| Applications | Cutting; Grinding; Notching; Deburring |
| Control Type | Paddle Switch |
| Non-Locking | |
| Cord Length | 8 ft |
| Frequency [Nom] | 60 Hz AC |
| Gear Type | Spiral Bevel |
| Handle Type | Side Handle |
| Height [Nom] | 4-2/5 in |
| Includes | 6 in Type-27 Guard; 6 in Type-1 Clip-On Cut-Off Guard; Anti-Vibration Side Handle; Inner Flange |
| Quick Flange Nut | |
| Length [Nom] | 12-2/5 in |
| Speed [Max] | 9600 rpm |
| Spindle Thread | 5/8 in - 11 |
| Voltage [Nom] | 120 V |
| Watts [Nom] | 1550 W |
| Wheel Diam [Nom] | 6 in |
| Width [Nom] | 3-1/5 in |
| Wt. | 5.7 lb |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Metabo |
| UPC | 4007430245663 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.1500 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints,crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | WEP15-150Q |
| Brand | METABO |


Log In