We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air King® 2-Lug NPT End 1 in (NPT) M, 1-1/2 in dia x 2-1/2 in W x 2-7/8 in H, Iron
SKU
ORS238AM12
by Dixon Valve
$29.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Safety clip included.
- Supplied with rubber washer (AWR4).
- Brass, brass (global investment cast), iron, or 316 stainless steel construction.
- Pressure rating of 150 psi at ambient temperature 70° F.
Category: Air Hoses & Fittings
Safety clip included. Supplied with rubber washer (AWR4). Brass, brass (global investment cast), iron, or 316 stainless steel construction. Pressure rating of 150 psi at ambient temperature 70° F.
| Body Material | Iron |
|---|---|
| Connection Type | NPT |
| Dia. [Nom] | 1-1/2 in |
| Height [Nom] | 2-7/8 in |
| Includes | Rubber Washer (AWR4); Safety Clip |
| Male Thread | 1 in (NPT) |
| Operating Pressure [Max] | 150 psi |
| Operating Temp. [Max] | 160° F |
| Operating Temp. [Min] | -20° F |
| Quantity | 1 EA/EA |
| Thread Size [Nom] | 1 in |
| Type | 2-Lug Male NPT End |
| Width [Nom] | 2-1/2 in |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27131600 |
| Manufacturer | Dixon Valve |
| UPC | 238-AM12 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | AM12 |
| Brand | Dixon Valve |










Log In