We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air King® 2-Lug Hose End, 1/2 in
SKU
ORS238AM1
by Dixon Valve
$27.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Safety clip included.
- Supplied with rubber washer (AWR4).
- Brass, iron, or 316 stainless steel construction.
- Pressure rating of 150 psi at ambient temperature 70° F.
Category: Air Hoses & Fittings
Safety clip included. Supplied with rubber washer (AWR4). Brass, iron, or 316 stainless steel construction. Pressure rating of 150 psi at ambient temperature 70° F.
| Body Material | Malleable Iron with Rubber Seal |
|---|---|
| Body Size | 1/2 in |
| Connection Type | Male/Female |
| Female Quick | 1/2 in |
| Height [Nom] | 3 1/2 in |
| Male Barb/Hose | 1/2 in |
| Operating Pressure [Max] | 110 psi |
| Operating Pressure [Min] | 150 psi |
| Quantity | 50 per pack |
| Width [Nom] | 2 1/2 in |
| Wt. | .48 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27131600 |
| Manufacturer | Dixon Valve |
| UPC | 238-AM1 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4700 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | AM1 |
| Brand | Dixon Valve |




Log In