We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air Pressure Gauge, 200 psi, 1/4 in NPT(M), Back Mount
SKU
ORS0253234494
by Alemite
$51.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Indicates air pressure being applied to air operated equipment.
Category: Hand Tools
Indicates air pressure being applied to air operated equipment.
| Connection Size [Nom] | 1/4 in NPT(M) |
|---|---|
| Display Type | Dial |
| Mounting | Back |
| Operating Pressure [Max] | 200 psi |
| Type | Pressure |
| Wt. | 0.23 lb |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC | 41112403 |
| Manufacturer | Alemite® |
| Brand | Alemite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7300 |
| UPC | 098468101650 |
| MPN | 323449-4 |

Log In