We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AirCare 4DTS 900 Console Evaporative Humidifier, 2600 sq-ft Coverage Area, 120 V, 2 A
SKU
ORG8974503
by AIRCARE
$241.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Unit uses one (1) 1041 super wick and (1) 1051 air filter
- Adjustable humidistat, auto shut-off, refill indicator, check filter indicator, casters, dual removable, tanks
- Antimicrobial protection
- Highest capacity output
- Quiet and easy fill
Category: Humidifiers & Accessories
For whole-house comfort, the Executive Series is a smart solution. Nine fan speeds and an adjustable humidistat make it easy to reach an ideal humidity level. Customers like its auto shutoff, refill indicator, check filter indicator and touch screen controls.
| Control Type | Digital Touch Screen |
|---|---|
| Coverage Area | 2600sq-ft |
| Current Rating | 2A |
| Dimensions | 27 in W x 13.3 in D x 21.5 in H |
| Finish | Brushed Nickel |
| Includes | (4) Casters Air Filter Array and Float |
| Maximum Runtime | 48hr |
| Number Of Speeds | 9 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Output per Day | 13gal |
| Tank Capacity | 5.7gal |
| Type | Console |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 135W |
| Weight (lbs) | 33.0000 |
|---|---|
| Brand | AIRCARE |
| UPC | 043129256750 |
| MPN | 4DTS 900 |

Log In