We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aircraft Extension Fractional Straight Shank Drill Bits, 13/32 in, 12 in L, Bulk
SKU
ORS58561226
by IRWIN
$86.45 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Ideal for drilling in hard-to-reach areas and for running wires and cable
- Bit is constructed of M-2 high speed steel for the best combination of strength, heat resistance, and wear resistance
- For general use in wood, metal, and plastic
- 135-degree split point ensures a true start and eliminates bit walking
Category: Hand Tools
Ideal for drilling in hard-to-reach areas and for running wires and cable. Bit is constructed of M-2 high speed steel for the best combination of strength, heat resistance, and wear resistance. For general use in wood, metal, and plastic. 135-degree split point ensures a true start and eliminates bit walking.
| Applicable Materials | Metal |
|---|---|
| Applications | General Metal Drilling; MRO |
| Bit Length | 3 7/8 in |
| Cutting Diam [Nom] | 13/32 in |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dia. [Nom] | 13/32 in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 3 7/8 in |
| Length Group | Extra |
| Material | High Carbon Steel |
| No. of Flutes | 2 |
| Overall Length [Nom] | 12 in |
| Packing Type | Bulk |
| Point Angle | 135° |
| Point Shape | Split Point |
| Resistance | Corrosion |
| Shank Type | Straight |
| Type | HSS Drill Bit |
| Wt. | 0.38 lb |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2800 |
| UPC | 024721612267 |
| MPN | 61226 |

Log In