We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NPS - AirFlex Series Black Premium Polypropylene Folding Chairs (Pack of 4)
SKU
B2299227
$255.16
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1,000 lb weight capacity.
- Durable industrial grade 3.8 mm Polypropylene.
- Oversized 18" seat.
- Sweat-free ventilation.
- Strong 18-gauge steel frame.
- 7/8" square leg tubing for added strength.
- Backrest secured with rivets.
Categories: National Public Seating, Folding Chairs
Distinct AirFlex design, using air technology, contours to each individual making for the perfect balance of comfort and strength. Built on an 18-gauge steel frame with 11-gauge seat braces along with ultra-durable industrial grade 3.8 mm polypropylene seat and back allows for a 1,000 lb weight capacity making the Airflex virtually indestructible. Oversized 18" seat pan and ventilated design provides extreme comfort for all day use. It's the ideal chair for any indoor or outdoor event. Glides and leg plugs allow for stacking and nesting. Recommended Application Area(s): Breakroom & Foodservice; Classroom & Training; Conference & Meeting; Guest/Reception & Lounge; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Global Product Type | Multipurpose Folding Chairs |
|---|---|
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice; Classroom & Training; Conference & Meeting; Guest/Reception & Lounge |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Color Family | Black |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 1,000 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Width Maximum | 21.5" |
| Overall Depth Maximum | 20.75" |
| Overall Height Maximum | 32" |
| Seat Width Maximum | 17" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Seat Height Maximum | 17.25" |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Back Width Maximum | 19.5" |
| Back Height Maximum | 7.5" |
| Back Surface Material | Plastic |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Caster/Glide Details | Four Nesting/Stacking Assist Glides |
| Caster/Glide Surface Texture | Smooth |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring;High-Pile Carpet;Low-Pile Carpet |
| Weight (Fully Assembled) | 9.6 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | MAS Certified Green |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 75% |
| UPC | 604747954222 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 43.0000 |
| MPN | 1410 |
| Brand | National Public Seating |

Log In