We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AirGenius 3 Air Cleaner and Odor Reducer, 225 sq ft Room Capacity, White
SKU
HWLHFD300V1
by Honeywell
$196.47 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Captures up to 99.9% of all microscopic particles 0.3 microns and smaller.
- Helps reduce certain household VOCs and airborne gases.
- Permanent, washable ifD filter.
- Odor-absorbing pre-filter.
- Three air cleaning levels (sleep, standard and max-power).
- Oscillating-tower design.
Category: Air Purifiers
Oscillating air cleaner removes up to 99.9% up of all microscopic particles 0.3 microns and smaller from the air. Permanent ifD filter may be easily removed and cleaned, ensuring an extra-long, effective-use life. Odor-absorbing pre-filter helps reduce certain household VOCs and airborne gases. Three air cleaning levels (sleep, standard and max-power) take the guesswork out how to most efficiently clean the air of your home. Tower unit fully circulates the air in a closed room five times an hour, greatly reducing the amount of airborne dust, pollen, pet dander, smoke and allergens. Air Cleaner Machine Type: ifD; CADR: 150 (Dust); 160 (Pollen); 146 (Smoke); Maximum Room Size (Square Footage): 225 sq ft; Maximum Room Size: 15 x 15.
| Global Product Type | IFD Air Cleaner Machines |
|---|---|
| Air Cleaner Machine Type | ifD |
| CADR | 150 (Dust); 160 (Pollen); 146 (Smoke) |
| Maximum Room Size (Square Footage) | 225 sq ft |
| Maximum Room Size | 15 x 15 |
| Filter Type(s) | Permanent ifD; Odor-Reducing Pre-Filter; Foam Pre-Filter |
| Color(s) | White |
| Number of Speeds | 3 |
| Replacement Filter | Honeywell HRFK2 |
| Width | 11.5" |
| Depth | 11.21" |
| Height | 28.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (1) Odor-Reducer Pre-Filter; (1) Foam Pre-Filter |
| Compliance Standards | ARB Certified; Energy Star Rated; ETL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 18.6000 |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| UPC | 092926203009 |
| MPN | HFD300V1 |

Log In