We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Airwave N95 Disposable Particulate Respirators, Oil-Free Filters, M/L
SKU
ORS5074600
by MOLDEX
$60.99 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Larger surface area means more air flows in and out of the mask -- without a valve.
- Durable Dura-Mesh® shell prevents collapsing from heat and humidity.
- FlexFit® design fits the contours of the face and mouth for comfortable extended-wear.
- Soft foam nose cushion and pinch-free nose bridge.
Category: Work Masks & Respirators
Larger surface area means more air flows in and out of the mask -- without a valve. Durable Dura-Mesh® shell prevents collapsing from heat and humidity. FlexFit® design fits the contours of the face and mouth for comfortable extended-wear. Soft foam nose cushion and pinch-free nose bridge.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Filtration Grade | N95 |
| Height [Nom] | 8 in |
| Length [Nom] | 6 in |
| Protected Area | Half-facepiece |
| Quantity | 10/bx |
| Resistance | Oil-Free Particulates |
| Size Group | Medium/Large |
| Suspension | SmartStrap® Adjustable Strap |
| Type | Disposable Respirator |
| Usage | Grinding; Torch Cutting; Sanding; Metal Pouring; |
| Width [Nom] | 5 in |
| Wt. | 0.7 lb |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moldex |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
|---|---|
| Brand | MOLDEX |
| UPC | 923114600000 |
| MPN | 4600 |

Log In