We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akro-Mils 12" All-purpose Storage Box
SKU
AKM09912CLPUR
by Akro-Mils
$15.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear design keeps contents visible
- Keep projects organized and portable
- Lock-tight latch
- Durable molded plastic
Category: File Storage Boxes
Perfect all-purpose storage box is great for school or office supplies. Compact size for storing in desk drawers. Durable molded plastic endures repeated handling. Lock-tight latch prevents accidental openings.
| Additional Warranty Information | same as other products |
|---|---|
| Brand Name | Akro-Mils |
| Case Style | Box |
| Closure Type | Latching |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 12" |
| Exterior Material | Plastic |
| Features | Durable |
| Height | 4" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 09912CLPUR |
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Name | 12" All-purpose Storage Box |
| Product Type | Storage Case |
| Recycled | No |
| Width | 6" |
| UNSPSC | 44111503 |
| UPC | 032903649505 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| MPN | 09912CLPUR |
| Brand | Akro-Mils |



Log In