We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alba Floor Display Unit
SKU
ABADDEXPO6WBC
by Alba
$184.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Display your magazines, brochures and more for guests and customers
- Scandinavian style for elegant look
- Modern design to suit your reception or work spaces
- Easy literature identification with low front
- Wide base for reliable stability; easy to assemble
Category: Literature Sorters
Enhance your reception areas with this Scandinavian-style display unit that mixes colors and materials. Combining style and elegance, this Floor Display with six compartments features a modern design that fits perfectly into your reception and work spaces. It is the ideal accessory to display magazines or brochures. Each slanted, ASB plastic slot (1-1/2"/4cm deep) offers a low front for immediate identification of your literature measuring up to 9-11/25" x 12-5/8"/24 x 32 cm. Wide base and four nonslip pads provide reliable stability. Easy-to-assemble literature display frame is made of wood and steel.
| Application/Usage | Brochure |
|---|---|
| Application/Usage | Literature Display |
| Application/Usage | Magazine |
| Application/Usage | Reception Area |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Alba |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.7" |
| Features | Non-slip |
| Height | 36.6" |
| Manufacturer Part Number | DDEXPO6WBC |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Placement | Floor |
| Product Color | Natural |
| Product Material | ABS Plastic |
| Product Material | Steel |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Floor Display Unit |
| Product Type | Literature Rack |
| Recycled | No |
| Total Number of Compartments | 6 |
| Width | 13.4" |
| UNSPSC | 44111512 |
| UPC | 31297100169458 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.4300 |
| MPN | DDEXPO6WBC |
| Brand | Alba |


Log In