We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Elusion Series Mesh Mid-Back Swivel/Tilt Chair, Supports Up to 275 lb, 17.9" to 21.6" Seat Height, Black
SKU
ALEEL42B18
by Alera
$143.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ergonomic design adjusts to fit multiple users.
- Cool, breathable mesh back.
- Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs.
- Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads.
- Five-star base with casters for easy mobility.
- Height adjustable ratchet back for optimal lumbar support.
Category: Office Chairs
Ergonomic design adjusts to fit multiple users. Cool, breathable mesh back. Contoured seat cushion with waterfall edge to help relieve pressure on legs. Height- and width-adjustable arms with soft polyurethane pads. Five-star base with casters for easy mobility. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Adjustability | Height; Width |
|---|---|
| Arm Height From Seat | 5.88" to 8.63" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Maximum | 24.1" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Width Maximum | 18.3" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Dual-Wheel Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 17.1" to 18.9" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 26.9" |
| Overall Height Maximum | 43.7" |
| Overall Height Minimum | 37.4" |
| Overall Width Maximum | 28.2" |
| Overall Width Minimum | 25.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 19.1" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.6" |
| Seat Height Minimum | 17.9" |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Seat Width Maximum | 19.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 49.5000 |
| UPC | 042167393090 |
| MPN | EL42B18 |

Log In