We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Epoch Series Fabric Mesh Multifunction Chair, Supports Up to 275 lb, 17.63" to 22.44" Seat Height, Black
SKU
ALEEP42ME10B
by Alera
$144.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ratchet back height adjustment provides customized lumbar support.
- Curved back for support.
- Seat height adjusts to accommodate both longer and shorter users.
- Wide five-star base for stability.
- Has height/tilt controls and five-star black base with casters.
Category: Office Chairs
Aesthetically designed for contemporary appeal. Mesh-covered curved back for added support. Five-star base with casters. Casters supplied with the chairs are not suitable for all floor types. Pneumatic seat height adjustment. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Adjustability | Height; Width |
|---|---|
| Arm Height From Seat | 6.5" to 9" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Maximum | 24.4" |
| Back Height Minimum | 22.44" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Back Width Maximum | 17.71" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 16.41" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 27.55" |
| Overall Height Maximum | 46.65" |
| Overall Height Minimum | 38.58" |
| Overall Width Maximum | 27.16" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 16.53" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.06" |
| Seat Height Minimum | 16.1" |
| Seat Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material Family | Mesh |
| Seat Width Maximum | 18.50" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | Yes |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.6400 |
| UPC | 042167380472 |
| MPN | EP42ME10B |

Log In