We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Genaro Series Faux Leather Half-Back Sled Base Guest Chair, 25" x 24.80" x 33.66", Black Seat, Black Back, Black Base
SKU
ALERL43C16
by Alera
$67.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clean, classic lines complement any office environment.
- Configure to create reception, lounge, conference, and waiting rooms.
- Thickly padded for maximum comfort.
- Durable upholstery withstands everyday use.
- Padded armrests for soft support.
- Sturdy steel sled base.
Category: Guest & Reception Chairs
Clean, classic lines add comfortable seating to complement any office environment. Use multiple chairs in a configuration to create reception, lounge, conference, and waiting rooms. The thickly padded cushion provides maximum comfort. Constructed from durable upholstery that is designed to withstand everyday use. Padded armrests for soft support. Sturdy steel sled base is designed to keep chair and occupant in place. Faux Leather. Recommended Application Area(s): Guest/Reception & Lounge; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Adjustability | Fixed |
|---|---|
| Arm Height From Seat | 8.75" |
| Arm Type | Padded Loop |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Steel; Vinyl |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 18.11" |
| Back Surface Material | Vinyl |
| Back Surface Material Family | Vinyl |
| Back Width Maximum | 19.69" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Distance Between Arms | 20.88" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 24.80" |
| Overall Height Maximum | 33.66" |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Seat Color | Black |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 17.72" |
| Seat Surface Material | Faux Leather |
| Seat Surface Material Family | Faux Leather |
| Seat Width Maximum | 20.47" |
| Special Features | Faux Leather |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.7600 |
| UPC | 042167392451 |
| MPN | RL43C16 |

Log In