We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Interval Series Swivel/Tilt Task Chair, Bonded Leather Seat/Back, Up to 275 lb, 18.11" to 23.22" Seat Height, Black
SKU
ALEIN4819
by Alera
$67.78 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Back height adjustability.
- Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs.
- Five-star base with casters for easy mobility.
- Optional Arms sold separately.
Category: Office Chairs
Molded plastic shell resists impact. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Five-star base with casters for easy mobility. Optional Arms sold separately. Bonded Leather. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arms Included | No |
|---|---|
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Maximum | 18.89" |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Width Maximum | 16.53" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Optional Arms sold and shipped separately. |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| For Use With | Alera® Optional Height-Adjustable, Fixed-Height T-Arms |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 25.59" |
| Overall Height Maximum | 39.37" |
| Overall Height Minimum | 34.25" |
| Overall Width Maximum | 23.62" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 16.92" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 23.22" |
| Seat Height Minimum | 18.11" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Width Maximum | 19.68" |
| Special Features | Bonded Leather |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.2300 |
| UPC | 042167392031 |
| MPN | IN4819 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In