We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Neratoli High-Back Slim Profile Chair, Faux Leather, 275 lb Cap, 17.32" to 21.25" Seat Height, Black Seat/Back, Chrome
SKU
ALENR4119
by Alera
$170.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary cushioned seating with a slim profile.
- Waterfall seat reduces pressure on the back of the knees for improved circulation.
- Padded arm caps for comfort and support.
- Five-star base with casters for easy mobility.
- Can be installed with or without arms (hardware included).
Category: Office Chairs
Contemporary cushioned seating with a slim profile. Waterfall seat reduces pressure on the back of the knees for improved circulation. Padded arm caps for comfort and support. Five-star base with casters for easy mobility. Stain-Resistant Faux Leather. Recommended Application Area(s): Executive & Management; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 7" |
|---|---|
| Arm Type | Arched Loop |
| Armrest Color | Chrome/Black |
| Armrest Material | Chrome; Faux Leather |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 26.77" |
| Back Surface Material | Stain-Resistant Faux Leather |
| Back Surface Material Family | Faux Leather |
| Back Width Maximum | 18.35" |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Base/Frame Material(s) | Chrome |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 19.68" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29.52" |
| Overall Height Maximum | 46.65" |
| Overall Height Minimum | 42.71" |
| Overall Width Maximum | 26.57" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 18.89" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.25" |
| Seat Height Minimum | 17.32" |
| Seat Surface Material | Stain-Resistant Faux Leather |
| Seat Surface Material Family | Faux Leather |
| Seat Width Maximum | 20.07" |
| Special Features | Stain-Resistant Faux Leather |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| UPC | 042167385903 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 48.8300 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | NR4119 |
| Brand | Alera |

Log In