We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Open Office Low Storage Cabinet Credenza, 29.5 x 19.13 x 22.78, Walnut
SKU
ALELS593020WA
by Alera
$90.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Sturdy, low-profile cabinet for storage or as a low credenza with your desk.
- Can be used as a return to expand your desk space to create "L" or "U" shaped desk configurations.
- Coordinating laminates for use with Alera Valencia, Sedina, or Open Office Desk Series.
- Sliding doors are removable for open storage.
- Configurable for left or right-handed users.
- Durable woodgrain laminate is scratch, dent, and water-resistant.
- Add a coordinated cushion top to expand your seating space with Alera Credenza Cushions.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Category: Office Storage Cabinets
Sturdy, low-profile cabinet for storage or as a low credenza with your desk. Can be used as a return to expand your desk space to create "L" or "U" shaped desk configurations. Coordinating laminates for use with Alera Valencia, Sedina, or Open Office Desk Series. Sliding doors are removable for open storage. Durable woodgrain laminate is scratch, dent, and water-resistant. Add a coordinated cushion top to expand your seating space with Alera Credenza Cushions. Leveling glides compensate for uneven floors. Color: Modern Walnut; Overall Width: 29.5"; Overall Depth: 19.13"; Overall Height: 22.78".
| Caster/Glide/Wheel | Leveling Glides |
|---|---|
| Color(s) | Modern Walnut |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Door Quantity | 2 |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Band |
| For Use With | Alera® Open Office Desk Series; Alera® Valencia Series; Alera® Sedina Series; Alera® Cushions |
| Global Product Type | Office & All-Purpose Storage Cabinets |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Maximum Weight Capacity | 250 lbs |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Depth | 19.13" |
| Overall Height | 22.78" |
| Overall Width | 29.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | Alera® Open Office Desk Series |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 64.9000 |
| UPC | 042167305222 |
| MPN | LS593020WA |

Log In