We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera QUB Series Ottoman, 26.38w x 21.5d x 17.5h, Black
SKU
ALEQB8216
by Alera
$132.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contemporary geometric reception room sectional set can be configured in endless possibilities.
- Tufted seat design for a modern yet comfortable look.
- Can be configured with corner and armless sectional.
- Can be placed to create two-sided seating with armless sectional when placed back-to-back.
- Silver steel frames and legs adds style.
Category: Reception & Conference Room Furniture
Contemporary geometric reception room sectional set can be configured in endless possibilities. Tufted seat design for a modern yet comfortable look. Ottoman can be configured with corner and armless sectional. Can be placed to create two-sided seating with armless sectional when placed back-to-back. Silver steel frames and legs adds style. Color: Black; Color Family: Black; Overall Width: 26.38"; Overall Depth: 21.5".
| Base Material | Steel |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Global Product Type | Benches & Ottomans |
| Overall Depth | 21.5" |
| Overall Height | 17.5" |
| Overall Width | 26.38" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Depth | 21.5" |
| Seat Height Maximum | 17.5" |
| Seat Width | 26.38" |
| Series Name | Alera® QUB Series |
| Total Recycled Content Percent | 35% |
| Upholstery Material | Polyurethane |
| Weight Capacity | Supports up to 275 lbs |
| UPC | 042167393045 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 32.1800 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | QB8216 |
| Brand | Alera |

Log In