We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Reception Lounge WL 3-Seat Sofa, 65.75w x 26d.13 x 33h, Black/Mahogany
SKU
ALERL2319M
by Alera
$313.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Configure with chairs, benches, and tables to create reception, lounge, conference, or waiting rooms.
- Attractive and durable wood frame.
- Thick cushioned seat and back are perfect for dividing seating areas.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Category: Reception & Conference Room Furniture
Sleek and modern style reception sofa makes a great stand-alone piece or as a grouping when configured with chairs, benches, and tables to create reception, lounge, conference, or waiting rooms. Attractive wood frame that wipes clean. A thick, cushioned seat and back perfect for dividing seating areas and keeping visitors appropriately distanced from one another. Leveling glides compensate for uneven floors. Color: Black/Mahogany; Color Family: Black; Overall Width: 65.13"; Overall Depth: 26.13".
| Base Material | Wood |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Mahogany |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Global Product Type | Sofas |
| Overall Depth | 26.13" |
| Overall Height | 33" |
| Overall Width | 65.13" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Depth | 17.2" |
| Seat Height Maximum | 17.99" |
| Seat Width | 63.75" |
| Series Name | Alera® Reception Lounge WL Series |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Upholstery Material | Bonded Leather |
| Weight Capacity | Supports up to 750 lbs (evenly spaced). |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 66.0000 |
| UPC | 042167394233 |
| MPN | RL2319M |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In