We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Reception Lounge WL Series Bench, Three-Seater, 65.75w x 22.25d x 22.88h, Black/Mahogany
SKU
ALERL2419M
by Alera
$232.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Configure with sofas, chairs and tables to create reception, lounge, conference or waiting rooms.
- Mahogany wood frame with soft bonded leather upholstery.
- Richly padded and generously sized seating surface.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Category: Reception & Conference Room Furniture
Configure with sofas, chairs and tables to create reception, lounge, conference or waiting rooms. Mahogany wood frame with soft bonded leather upholstery. Richly padded and generously sized seating surface. Great to help divide seating areas. Leveling glides compensate for uneven floors. Color: Black/Mahogany; Color Family: Black; Overall Width: 65.75"; Overall Depth: 22.25".
| Base Material | Wood |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Mahogany |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Global Product Type | Benches & Ottomans |
| Overall Depth | 22.25" |
| Overall Height | 22.88" |
| Overall Width | 65.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Depth | 22.25" |
| Seat Height Maximum | 19.25" |
| Seat Width | 63.75" |
| Series Name | Alera® Reception Lounge WL Series |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Upholstery Material | Bonded Leather |
| Weight Capacity | Supports up to 750 lbs (evenly spaced). |
| UPC | 042167392819 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 59.5200 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| MPN | RL2419M |
| Brand | Alera |

Log In