We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera Strada Series High-Back Swivel/Tilt Top-Grain Leather Chair, Supports Up to 275 lb, 17.91" to 21.85" Seat Height, Black
SKU
ALESR41LS10B
by Alera
$196.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tailored seat and back with top-grain leather upholstery.
- Waterfall seat reduces pressure at the back of knees.
- Roll armrests with padded leather caps for added comfort.
- Heavy-duty nylon base has dual-wheel casters for easy mobility. (alternative casters are available).
Category: Office Chairs
Sink into this luxurious high-back chair for all-day office comfort. Tailored seat and back with top-grain leather upholstery. Waterfall seat design reduces pressure at the back of your knees for improved circulation. Roll armrests feature padded leather caps for added comfort. Heavy-duty nylon base has dual-wheel casters for easy mobility. Recommended Application Area(s): Executive & Management; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 9.84" |
|---|---|
| Arm Type | Padded Loop |
| Armrest Color | Black |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 27.16" |
| Back Surface Material | Top-Grain Leather |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Back Width Maximum | 20.47" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Nylon Casters |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 20.07" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 27.95" |
| Overall Height Maximum | 47.24" |
| Overall Height Minimum | 43.3" |
| Overall Width Maximum | 28.27'' |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 19.29" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.85" |
| Seat Height Minimum | 17.91" |
| Seat Surface Material | Top-Grain Leather |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Width Maximum | 20.86" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Weight (lbs) | 50.1500 |
|---|---|
| Brand | Alera |
| UPC | 042167380793 |
| MPN | SR41LS10B |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In