We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-2911SX Gigabit Ethernet Card, PCI Express x1, 1 Port(s), 1 x SC Port(s), Full-height, Low-profile
SKU
INGMNG1986
$310.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- This 250MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express x1 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- With the 1000Base-SX technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the optical fiber cable
- This single port gigabit ethernet card enables you to connect your computer system to your existing network
Category: Network Interface Cards
Normal Ethernet packets are limited to a maximum size of 1548 bytes. Received packets larger than this are normally rejected by the interface card as errors. Jumbo frames support is beneficial to sending large packets, especially where the data contained in these packets either has a time-critical element, or is so large that the time taken to send multiple smaller packets is too great. Jumbo frame packets are normally up to 9000 bytes long.
| Brand Name | Allied Telesis |
|---|---|
| Card Height | Full-height |
| Card Height | Low-profile |
| Country of Origin | Singapore |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.7" |
| Host Interface (Interfaces/Ports) | PCI Express x1 |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Manufacturer Part Number | AT-2911SX/SC-901 |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Number of SC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Product Model | AT-2911SX |
| Product Name | AT-2911SX Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Width | 3.6" |
| UPC | 767035196619 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | AT-2911SX/SC-901 |
| Brand | Allied Telesis |

Log In