We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alternate Dotted Newsprint Paper, 3/4" Two-Sided Long Rule, 8.5 x 11, 500/Pack
SKU
PAC2622
by Pacon
$33.81 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White 30-lb. newsprint has light blue horizontal ruling on both sides.
- Blue-dotted midline.
Categories: Hobbies & Gifts, Crafting, Paper & Paper Crafts, Kraft Paper
White 30-lb. newsprint has light blue horizontal ruling on both sides. Blue-dotted midline. White 30-lb. newsprint has light blue horizontal ruling on both sides. Blue-dotted midline.
| Color Family | White |
|---|---|
| Global Product Type | Paper-Manuscript & Handwriting Sheet |
| Paper Basis Weight (lb) | 30 lb Newsprint |
| Paper Grade (gsm) | 48 gsm |
| Paper Rule Size | 3/4" |
| Paper Ruling | Two-Sided Long |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Special Features | 3/4" Ruling-For grade 2. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 14121901 |
| UPC | 045173026228 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0900 |
| MPN | 2622 |
| Brand | Pacon |


Log In