We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aluminum Baking Cups, 4 oz, 3.38" Diameter x 1.56"h, 1,000/Carton
SKU
HFA34130-MG
by HFA
$158.11 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Withstand a wide range of temperatures: from deep freeze to oven heat.
- Excellent holding power, sturdy enough for cooking, serving and carryout.
- Odor- and moisture-resistant.
- Easy to clean.
- Durable, portable and reusable.
Category: Disposable Food Containers
Reliable, economical trays and pans withstand a wide range of temperatures: from deep freeze to high oven heat. Thick and rigid aluminum construction ensures excellent holding power, making it sturdy enough for cooking, serving and carryout. Odor- and moisture-resistant. Easy to clean. Durable, portable and reusable. Food Container Type: Cup; Material(s): Aluminum; Material Type: Aluminum; Interior Volume Capacity: 4 oz.
| Global Product Type | Pan/Oven Trays |
|---|---|
| Food Container Type | Cup |
| Material(s) | Aluminum |
| Material Type | Aluminum |
| Interior Volume Capacity | 4 oz |
| Color(s) | Aluminum |
| Diameter | 3.38" |
| Height | 1.56" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 749384002117 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.8000 |
| MPN | 34130 |
| Brand | HFA |

Log In