We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ANSI B Type III Weatherproof 50 Person Bulk First Aid Kits, Metal, Wall Mount
SKU
ORS57990567
$101.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Weatherproof case comes with a carrying handle and is wall mountable.
- Contents meet the 2015 ANSI Class B requirements and are sufficient to treat 50 or more people.
Category: Hand Tools
Weatherproof case comes with a carrying handle and is wall mountable. Contents meet the 2015 ANSI Class B requirements and are sufficient to treat 50 or more people.
| Case Material | Metal |
|---|---|
| Height [Nom] | 9 in |
| Includes | (1) CPR Mask with One Way Valve; (1) Conforming Gauze Roll |
| 4 in; (1) Eyewash | |
| 4 oz; (1) First Aid Guide; (1) Padded Splint | |
| 4 x 24 in; (1) Scissors; (1) Tourniquet; (10) Hand Sanitizer Packets | |
| 0.9g; (2) Burn Dressing | |
| 4 x 4 in; (2) Cold Compress | |
| 4 x 5 in; (2) Conforming Gauze Roll | |
| 2 in; (2) First Aid Tape | |
| 1/2 in x 5 yd; (2) Sterile Eye Pads; (2) Triangular Sling/Bandage | |
| 40 x 40 x 56 in; (25) First Aid/Burn Cream Packets | |
| 0.9 g; (25) Triple Antibiotic Ointment Packets; (4) Trauma Pads | |
| 5 x 9 in; (50) BZK Antiseptic Towelettes; (50) Plastic Bandages | |
| 1 x 3 in; (8) Gauze Dressing Pads | |
| 3 x 3 in; (8) Nitrile Gloves | |
| Length [Nom] | 13.75 in |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage | 50 Person; 199 Pieces |
| Width [Nom] | 3 in |
| Brand | First Aid Only |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.0200 |
| UPC | 092265905671 |
| MPN | 90567 |

Log In