We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Anti-Vibe Ball Pein Hammers, Straight Handle, 12 7/8 in, Steel
SKU
ORS5771316AVP
by PROTO
$49.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Patented AntiVibe® technology offers a vibration dampening effect that traditional one-piece steel hammers don't.
- Molded textured rubber grip provides a slip resistant grip and increased control.
- Rim tempered striking surface adds extra durability and safety.
Category: Ball-Peen Hammers
Patented AntiVibe® technology offers a vibration dampening effect that traditional one-piece steel hammers don't. Molded textured rubber grip provides a slip resistant grip and increased control. Rim tempered striking surface adds extra durability and safety.
| Color | Silver/Black |
|---|---|
| Grip Style | Molded |
| Handle Length [Nom] | 8 61/64 in |
| Handle Type | Straight |
| Head Length | 3 59/64 in |
| Head Material | Steel |
| Head Weight | 16 oz |
| Material | Steel |
| Overall Length [Nom] | 12 7/8 in |
| Type | Ball Pein Hammer |
| Wt. | 1.95 lb |
| UPC | 662679103194 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9500 |
| MPN | 1316AVP |
| Brand | PROTO |

Log In