We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Antiglare Frameless Filter for 15.6" Widescreen Laptop, 16:9 Aspect Ratio
SKU
MMMAG156W9
by 3M
$36.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
Category: Monitor Accessories
3M Anti-Glare Filters help reduce mirror-like reflections from indoor bright lights to help keep what's on your laptop or monitor clear and visible. 3M Anti-Glare Filters diffuse light to reduce glare, are easy to apply, remove, and re-attach numerous times as needed with no lamination or bubbles and are compatible with most touchscreen displays. Diagonal Monitor Size: 15.6"; Fits Device Type: Laptop; Frame Type: Frameless; Mounting: Attachment Strips; Slide Mounts.
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 15.6" |
| Filter Material | Polymer Film |
| Filter Tint | Transparent |
| Fits Device Type | Laptop |
| Frame Type | Frameless |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 7.62" |
| Mounting Details | Attachment Strips; Slide Mounts |
| Package Includes | Attachment Strips; Slide Mounts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | Yes |
| Width | 13.56" |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 051128829905 |
| MPN | AG156W9 |

Log In