We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Antiglare Frameless Filter for 23.6" Widescreen Flat Panel Monitor, 16:9 Aspect Ratio
SKU
MMMAG236W9B
by 3M
$80.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
Category: Monitor Accessories
3M Anti-Glare Filters help reduce mirror-like reflections from indoor bright lights to help keep what's on your laptop or monitor clear and visible. 3M Anti-Glare Filters diffuse light to reduce glare, are easy to apply, remove, and re-attach numerous times as needed with no lamination or bubbles and are compatible with most touchscreen displays. Diagonal Monitor Size: 23.6"; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Mounting: Mounting Tabs or Self-Adhesive Strips.
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 23.6" |
| Filter Material | Plastic |
| Filter Tint | Black |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 11.5" |
| Mounting Details | Mounting Tabs or Self-Adhesive Strips |
| Package Includes | Cleaning Cloth; Set of Attachment Strips; Set of Slide Mounts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | Yes |
| Width | 20.5" |
| Weight (lbs) | 0.7000 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 051128006719 |
| MPN | AG236W9B |


Log In