We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Antimicrobial ID Security Badge Lanyard Combo, Horizontal, Clear 4.13" x 2.88" Holder, 3.5" x 2.25" Insert, 30" Cord, 20/Pack
SKU
AVT76096
by Advantus
$27.21 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Keep your employee identification safe and secure.
- Antimicrobial protection guards against the growth of odor-causing bacteria and germs on the badge reel and badge holder.
- Clear badge holders are perfect for displaying horizontal or vertical name badges.
- Badge holders are made from PVC and feature thumb notch for easy card removal.
- Badge reel easily connects to any ID card or name badge (not included) with clear badge strap.
- Back clip attaches to belt, pocket or purse.
- Retractable cord extends up to 30".
- 20 badge holders and 20 badge reels per pack.
Category: Identification Badges
Keep your employee identification safe and secure with Advantus Antimicrobial ID & Security Badge and Reel Combo Pack, which provides you with everything you need to equip and identify your office staff. Combo pack includes 20 badge holders that can be used with the included 20 retractable badge reels. Antimicrobial protection guards against the growth of odor-causing bacteria and germs on the lanyard and badge holder. Orientation: Horizontal; Name Badge Holder Length: 2.88"; Name Badge Holder Width: 4.13"; Name Badge Holder Color(s): Clear.
| Cord Length | 30" |
|---|---|
| Global Product Type | Clip-On Card Holder Kits |
| Load Orientation | Back |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Length | 2.88" |
| Name Badge Holder Material(s) | PVC |
| Name Badge Holder Width | 4.13" |
| Name Badge Label Length | 2.25" |
| Name Badge Label Width | 3.5" |
| Orientation | Horizontal |
| Package Includes | (20) Badge Holders; (20) Badge Reels |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Advantus |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 091141760967 |
| MPN | 76096 |

Log In