We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Basic Rack 3.68kVA PDU
SKU
APWAP9565
by APC
$388.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Basic PDU deliver power to wiring closets, server rooms & equipment racks in a cost-effective way
- IEC 60320 C20 plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
Category: Power Distribution Units
Basic Rack 3.68kVA PDU which allow users to distribute power outlets to rack-mount equipment. APC now offers Basic Rack PDUs that mount veritcally, without tools in the rear channel of a NetShelter VX.
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9565 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Basic Rack |
| Product Name | Basic Rack 3.68kVA PDU |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
|
| Power Rating (VA) | 3680 VA |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 8.20 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Package Contents | |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
| Download PDF File |
| UPC | 731304213055 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| MPN | AP9565 |
| Brand | APC |

Log In