We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Basic Rack 6.24kVA PDU
SKU
APWAP9570
by APC
$408.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Resettable circuit breakers for a quick recovery from overload events
- Easily mounts vertically to fit in NetShelter VX enclosures
- Meets Green Premium label to deliver compliance with the latest regulations, transparency on environmental impacts and low carbon dioxide emissions
- Lead-free to protect your well-being
Category: Power Distribution Units
Basic Rack 6.24kVA PDU which allow users to distribute power outlets to rack-mount equipment. APC now offers Basic Rack PDU that mount veritcally, without tools in the rear channel of a NetShelter VX.
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9570 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Basic Rack |
| Product Name | Basic Rack 6.24kVA PDU |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating (VA) | 6240 VA |
| Circuit Breaker | Yes |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 10.01 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Package Contents | |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
| Download PDF File |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.8500 |
| UPC | 731304213086 |
| MPN | AP9570 |

Log In