We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric AP9810 Dry Contact I/O Interface
SKU
APWAP9810
by APC
$171.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Customizable Input Contacts - Monitor conditions from external devices.
- Customizable Output Relays - Control output from external devices via output relay(s).
Category: Computer Power Supplies
Remote monitoring and control of an individual UPS by connecting it directly to the network.
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
|---|---|
| Compatibility | APC UPS Network Management Cards |
| Depth | 1.8" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 0.9" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | AP9810 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents |
|
| Product Color | Black |
| Product Model | AP9810 |
| Product Name | AP9810 Dry Contact I/O Interface |
| Product Type | Dry Contact I/O Interface |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Width | 1.8" |
| UNSPSC | 31162800 |
| Weight (lbs) | 0.1800 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304274032 |
| MPN | AP9810 |

Log In