We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC UPS Replacement Battery Cartridge #114, Lead Acid
SKU
INGMU40897
by APC
$95.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Category: UPS & Accessories
Marketing Information from the Manufacturer
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 6" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 3.9" |
| Manufacturer Part Number | APCRBC114 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents | UPS Replacement Battery Cartridge #114; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Color | Black |
| Product Name | UPS Replacement Battery Cartridge #114 |
| Product Type | Battery Unit |
| Shipping Depth | 8.27" |
| Shipping Height | 7.01" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Shipping Width | 3.35" |
| Weight (Approximate) | 3.19 lb |
| Width | 2.1" |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.9000 |
| UPC | 731304264385 |
| MPN | APCRBC114 |

Log In