We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Back UPS Pro BX850M, Compact Tower, 850VA, AVR, LCD, 120V
Delivered in 2-4 business days
- Line-interactive UPS provides optimal and uninterrupted power supply for maximum usability
- Up to 2 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 12 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-15R receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor is least expensive and highly configurable with maximum dependability
High Performance Computer and Electronics UPS for Premium Power Protection The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high performance computer systems, routers/modems, external storage devices, game consoles and other electronics in your home or business. These UPSs supply electronics with abundant battery backup during outages and stabilize unsafe voltage levels. They also provide power protection from damaging surges and spikes, and allow the use of management software so you get the most out of your UPS. Premium features of this family may include Automatic Voltage Regulation (AVR), an LCD display, Smart Outlets, energy saving functions that reduce electricity use, network manageability, Watchdog, or configurable outlets. Together with the rest of the Back-UPS Pro's standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep your system available.
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 12.2" |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 7.5" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Load Capacity (VA) | 850 VA |
| Load Capacity | 510 W |
| Load Capacity | 850 VA/510 W |
| Manufacturer Part Number | BX850M |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Product Color | Black |
| Product Family | Back-UPS Pro |
| Product Line | Back-UPS Pro |
| Product Name | Back UPS Pro BX850M, Compact Tower, 850VA, AVR, LCD, 120V |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 10 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 12 Hour |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
| Width | 3.6" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.2500 |
| UPC | 731304331797 |
| MPN | BX850M |

Log In