We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Legacy Communications SmartSlot Card, 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
SKU
INGMDT7025
by APC
$178.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- APC USB communications - Enables communications with SMX, SMT, SRT and SURTD Smart-UPS models using historical APC proprietary USB usages.
Category: Server Cabinets
UPS management SmartSlot Card which supports the UPSLink protocol for SMT, SMX and SURTD Smart-UPS.
| Application/Usage | Network Management |
|---|---|
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | DB-9 |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | USB 2.0 |
| Depth | 4.5" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 1.5" |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x DB-9 Serial |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x USB 2.0 |
| Manufacturer Part Number | AP9620 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents | Legacy Communications SmartSlot Card; RS-232 configuration cable; User manual |
| Product Family | SmartSlot |
| Product Line | SmartSlot |
| Product Model | AP9620 |
| Product Name | Legacy Communications SmartSlot Card |
| Product Type | Management Module |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Weight (Approximate) | 0.18 lb |
| Width | 4.8" |
| UPC | 731304283218 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | AP9620 |
| Brand | APC |

Log In