We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Rack PDU 2G, Metered, ZeroU, 17.2kW, 208V, (6) C13 & (12) C19
Delivered in 2-4 business days
- Meters power to enable optimal energy and protect circuits
- Fitted with multiple outlets for distribution of electrical power
- LCD to monitor current, power and voltage measurements
- Uses 6' long power cord to easily power
- Locking IEC receptacles to ensure locking power cord compatibility to reduce accidental disconnection
APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
|---|---|
| Depth | 2" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Height | 72" |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Management | Protocols:
|
| Manufacturer Part Number | AP8866 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Package Contents | |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| PDU Type | Metered |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Product Color | Black |
| Product Family | Metered Rack |
| Product Line | Metered Rack |
| Product Name | Rack PDU 2G, Metered, ZeroU, 17.2kW, 208V, (6) C13 & (12) C19 |
| Product Type | PDU |
| Protection Type | Overload Protection |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Width | 2.2" |
| UNSPSC | 39121017 |
| Weight (lbs) | 29.8000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304289906 |
| MPN | AP8866 |

Log In