We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS 3000VA LCD RM 2U 120V with SmartConnect - 2U Rack-mountable - 3 Hour Recharge - 2.80 Minute Stand-by - 120 V AC Input - 120 V AC Output - Sine Wave - 6 x NEMA 5-15R, 2 x NEMA 5-20R
SKU
INGM2MZ149
by APC
$2,218.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjustable voltage sensitivity - Provides the ability to adapt the UPS for optimal performance in specific power environments or generator applications.
- Adjustable voltage-transfer points - Maximizes useful battery life by widening the input voltage window or tightening the output voltage regulation.
- Audible alarms - Provides notification of changing utility power and UPS power conditions
- Automatic restart of loads after UPS shutdown - Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
- Automatic self-test - Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
- Battery failure notification - Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
- Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR) - Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery (not available on all models).
- Disconnected battery notification - Warns when a battery is not available to provide backup power.
- Energy meter - Provides actual kilowatt hours of usage for energy conscious users.
- Green mode - Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
Category: Power Equipment
APC Smart-UPS 2200VA LCD RM 2U 120V with SmartConnect . Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. . More from the Manufacturer
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Input Voltage Range | 75 V AC - 154 V AC |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Product Family | Smart-UPS |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.80 Minute |
| Load Capacity (VA) | 2880 VA |
| Energy Star | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Product Color | Black |
| Load Capacity (W) | 2700 W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 118.0000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304331070 |
| MPN | SMT3000RM2UC |

Log In