We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS 5kVA 2U RM Step-Down Transformer, 5000 VA, 208 V AC Input, 120 V AC Output, 2U
SKU
INGM3A1153
by APC
$1,198.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Transformer for Step-down or Step-up or Isolation - Step down transformer placed upstream of the UPS to avoid inrush current and saturation eliminating need to oversize transformer.
- Rack-Mountable - Occupys only 1U of valuable rack space. Puts the power where it is needed most - in the rack near the equipment. .
Category: Server Cabinets
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
|---|---|
| Compatibility | APC Smart-UPS |
| Depth | 25.1" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Manufacturer Part Number | SRT5KRMTF |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Line Current | 30 A |
| Output Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-20R |
| Output Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Output Receptacles | NEMA 5-20R |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | Smart-UPS 5kVA 2U RM Step-Down Transformer; Mounting hardware; Rack mounting brackets; User manual; Warranty card |
| Power Rating | 5000 VA |
| Product Color | Black |
| Product Name | Smart-UPS 5kVA 2U RM Step-Down Transformer |
| Product Type | Step Down Transformer |
| Rack Height | 2U |
| Weight (Approximate) | 95 lb |
| Width | 17" |
| UPC | 731304318866 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 117.7800 |
| MPN | SRT5KRMTF |
| Brand | APC |

Log In