Apollo APPW1001 Cross-Linked PEX-B Pipe, 1 in, 100 ft L, White
Delivered in 2-4 business days
- Tough and flexible
- Copper tube size dimensions (CTS)
- Less expensive than other plumbing materials
| Color | White |
|---|---|
| Length | 100 in |
| Nominal Size | 1 in |
| Operating Temperature | 180 deg F |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Pressure Rating | 100 psi |